Çocukluk ve Gençlik Yılları

 

Türker İnanoğlu 18 Mayıs 1936’da Safranbolu’da dünyaya gelir. Babası Abdülhamit’in huzur hocası Mustafa Lütfü Efendi’nin oğlu Dr. Hakkı Nevin, annesi Safranbolu eşrafından Çizmecioğlu ailesinin kızı Nazmiye Hanım’dır.

 

 

 

Türker inanoğlu’ndan sonra aileye Sezer ve Berker ikizleri gelir, ama Sezer henüz üç aylıkken vefat eder. İnanoğlu’nun yaşamının ilk onbeş yılı Safranbolu ile İstanbul arasında geçer. Okul ve ilk gençlik dönemlerinde Türker İnanoğlu’nun en büyük tutkularından biri futbol, diğeri ise sinemadır. Futbolculuk yönünü okul takımlarında ve semt kulüplerinde sürdüren İnanoğlu’nu ilerleyen yıllarda dönemin efsane takımı Adalet’in kalesini korurken görürüz. İnanoğlu lise eğitimi sonrasında Tatbiki Güzel Sanatlar Akademisi grafik bölümünde yüksek öğrenimini tamamlamadan çok sevdiği sinema mesleğine intisap edecektir.

1963 yılında İnanoğlu yedeksubay öğretmen olarak askerlik hizmetine başlar. taksim ve Hacıhüsrev’de ilkokul öğretmenliği yapan İnanoğlu 1965’te kıta hizmetini de Ezine’de tamamlar.

 

1964 yılında Filiz Akın’la evlenir. Bu evlilik on yıl sürecek ve çift 1974’te ayrılacaktır. Türker inanoğlu’nun Filiz Akın’la evliliğinden daha sonraları “Yumurcak” filmleri ile ünlenecek İlker adlı bir çocukları olur.

1975 yılında ise Türker inanoğlu halen evli olduğu Gülşen Bubikoğlu ile yaşamını birleştirir. Bu evlilikten de Zeynep adlı bir kızları vardır.